Akademia Boru - strona oficjalna

Czyszczenie rękawic

Czyszczenie rękawic bramkarskich

Rękawice bramkarskie to jedna z najważniejszych części ubioru goalkeeper’a. Z tego powodu wymagają one odpowiedniego czyszczenia oraz pielęgnacji. Jak dobrze wiemy to właśnie warstwa chwytna narażona jest najbardziej na wiele szkodliwych czynników jak światło, środki chemiczne, temperatura itp. Poniżej pragnę przedstawić Wam sposób czyszczenia rękawic.

Rękawice pierzemy po każdym użyciu. Czynność tą należy wykonać jak najszybciej po zakończonym treningu czy meczu, aby nie pozwolić na przyschniecie brudu i jego wniknięcie głęboko w piankę. Będzie on wtedy łatwiejszy do usunięcia i nie spowoduje przebarwień pianki. Producenci rękawic zalecają, aby nie prać rękawic w pralkach mechanicznych. i tym stwierdzeniem zgadzam się tylko po części. „Automaty” są bez dwóch zdań ZABRONIONE!, ponieważ, piorąc rękawice z innymi ubraniami narażamy je na zniszczeni poprzez działanie zbyt wysokiej temperatury oraz proszku powodującego stwardnienie pianki i utracenie jej właściwości chwytnych. Bardzo dobre są natomiast pralki typu „FRANIA!”. Ich zaletą jest to, że cały brud jest usuwany poprzez ruch wirowy wody, a nie przez działanie mechaniczne.

Jeśli nie uda wam się dostać takiego sprzętu pozostaje pranie ręczne również dobre, ale bardzo żmudne i nie do końca dokładne. Woda, w której pierzemy rękawice nie może być gorąca, jej temperatura nie powinna przekraczać 40 stopni. Do wody wrzucamy mydło na jakieś 5 min, aby trochę się rozpuściło. Następnie wrzucamy rękawice do pralki i pozostawiamy na jakieś 10 – 15 min (nie dłużej). Gdy pierzemy ręcznie wtedy delikatnie pierzemy rękawice ocierając jedną o drugą. Zewnętrzną warstwę wykonaną z PCV oraz pasek możemy potraktować szczoteczką, co ułatwi usuniecie zabrudzeń. Gdy rękawice są już czyste wyciągamy je i płuczemy w czystej wodzie. Po wypłukaniu zmieniamy wodę i płuczemy jeszcze raz bardzo dokładnie, aby usunąć wszystkie mydliny.

Po wypłukanie czas na wywirowanie. Delikatnie wyciskamy wodę z pianki, ale nigdy nie wykręcamy rękawic. Potem czas już tylko na suszenie, rozkładamy rękawice na ręczniku i pozwalamy im dokładnie wyschnąć. Rękawic nie wolno umieszczać na słońcu, grzejnikach i w pobliżu jakichkolwiek źródeł ciepła itp. Tak wyprane rękawice chowamy do pokrowca – niech czekają na kolejny mecz.

Zródło:

-http://www.goalkeeper.pl